Menu
Nowości
Streacom BC1 V2 Benchtable - srebrny
Streacom BC1 V2 Benchtable - srebrny
654,99 zł
szt.
Streacom BC1 V2 Benchtable - czarny
Streacom BC1 V2 Benchtable - czarny
654,99 zł
szt.
Streacom BC1 V2 Benchtable - titan
Streacom BC1 V2 Benchtable - titan
659,99 zł
szt.
Komputer EXS - SYMPHONY
Komputer EXS - SYMPHONY
18 999,99 zł
szt.
Jonsbo MOD3 Big-Tower Showcase Szkło Hartowane - szara
Jonsbo MOD3 Big-Tower Showcase Szkło Hartowane - szara
1 308,26 zł
Jonsbo UMX4 Midi-Tower Hartowane Szkło - srebrna
Jonsbo UMX4 Midi-Tower Hartowane Szkło - srebrna
682,60 zł

Wentylatory

  • 2 - 5 dni
  • 2 - 5 dni
  • 2 - 5 dni
  • 2 - 5 dni
Antec Prizm 120 ARGB Wentylator - 120 mm Antec Prizm 120 ARGB Wentylator - 120 mm
Producent: Antec
Cena: 70,73 zł
zobacz więcej
Antec Prizm 140 ARGB Wentylator - 140 mm Antec Prizm 140 ARGB Wentylator - 140 mm
Producent: Antec
Cena: 83,10 zł
zobacz więcej

Wentylator PC do chłodzenia procesora i wentylator do obudowy PC

Z kilkoma wyjątkami, prawie każdy system PC wymaga aktywnego chłodzenia. Aktywne oznacza, że wentylatory są odpowiedzialne za chłodzenie komputera lub poszczególnych komponentów w komputerze. Wentylatory generują przepływ powietrza przez obudowę oraz mogą również pchać zimne powietrze przez radiator (żebra), gdzie powietrze pochłania i transportuje ciepło odpadowe komponentu do chłodzenia (procesor lub karta graficzna). Zazwyczaj przepływ powietrza w komputerze jest wyrównany od przodu do tyłu lub biegnie od dołu do góry, przy użyciu naturalnej konwekcji termicznej. W tym celu większość obudów pc, zwłaszcza obudowy tower, mają różne gniazda wentylatora.

Właściwy wentylator do komputera dla niezbędnego przepływu powietrza

Sloty obudowy mogą pomieścić różne formaty dużych wentylatorów w zależności od modelu, przy czym każdy rozmiar ma swoje mocne i słabe strony:

Wentylatory PC o średnicy 80 mm i 92 mm mogą być stosowane bardzo elastycznie dzięki ich niewielkim rozmiarom. Dlatego też można je spotkać nie tylko w mniejszych obudowach (takich jak HTPC czy Cube), ale także w zasilaczach czy na coolerach kart graficznych.
Wentylatory z wirnikami 120 mm lub 140 mm stanowią dobry środek i są najczęściej spotykane. Łączą one dobry przepływ powietrza/głowicę nawiewną (mierzoną w m³/h lub CFM) z akceptowalnym poziomem hałasu/głośnością (dB), ponieważ nie muszą obracać się tak szybko jak mniejszy odpowiednik (prędkość w Obr/min).
Wirniki o średnicy 200 mm i więcej lub szczególnie grube turbiny z ramą o szerokości ponad 25 mm są uważane za raczej egzotyczne i nie pasują do każdej obudowy. Duże wentylatory tłoczą dużo powietrza przy niskiej prędkości obrotowej.
Niezależnie od wielkości wentylatora PC, niektóre wentylatory są zoptymalizowane pod kątem wysokiego ciśnienia statycznego i dlatego są predestynowane do stosowania na chłodnicach.

Oprócz wentylatorów 3-pinowych powszechnie stosowane są również wentylatory 4-pinowe PWM, które są automatycznie sterowane przez płytę główną, natomiast dla wentylatorów 3-pinowych można zastosować kontroler wentylatorów lub przejściówki napięciowe. Ponadto, świecące wentylatory LED są bardzo popularne na scenie moddingowej i wśród graczy. Szczególnie często stosowane są tu cyfrowo adresowalne wentylatory RGB.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl