Menu
Nowości
AMD Ryzen 7 8700F 5,0 GHz (Phoenix ) AM5 - Box
AMD Ryzen 7 8700F 5,0 GHz (Phoenix ) AM5 - Box
1 299,99 zł
AMD Ryzen 5 8400F 4,7 GHz (Phoenix ) AM5 - box
AMD Ryzen 5 8400F 4,7 GHz (Phoenix ) AM5 - box
879,99 zł
Komputer Gamingowy EXS BladeMaster
Komputer Gamingowy EXS BladeMaster
19 999,99 zł
szt.
Komputer Gamingowy EXS NovaGaming
Komputer Gamingowy EXS NovaGaming
11 999,99 zł
szt.
Stealkey Customs SK-UNI 80 D5 - Acryl
Stealkey Customs SK-UNI 80 D5 - Acryl
979,99 zł
szt.

Chłodzenie wodne komputera

 • 2-7 dni
 • 2 - 5 dni
Alphacool Apex Liquid ECO - 1l Alphacool Apex Liquid ECO - 1l
Producent: Alphacool
Cena: 72,15 zł
szt.
zobacz więcej
 • 2-7 dni
Alphacool Apex Liquid Red - 1l Alphacool Apex Liquid Red - 1l
Producent: Alphacool
Cena: 63,80 zł
zobacz więcej
 • 2-7 dni
 • 2-7 dni
Alphacool Apex RAM X4 Water Cooler - czarny Alphacool Apex RAM X4 Water Cooler - czarny
Producent: Alphacool
Cena: 299,99 zł
zobacz więcej
 • 2 - 5 dni
 • 2 - 5 dni
 • 2 - 5 dni
 • 2 - 5 dni
Alphacool Core 60W PSU Extern Alphacool Core 60W PSU Extern
Producent: Alphacool
Cena: 179,99 zł
szt.
zobacz więcej
 • 2 - 5 dni
 • 2 - 5 dni

Chłodzenie Wodne Komputera

Każdy użytkownik chciałby, aby jego komputer pracował cicho i bezawaryjnie, żeby się nie przegrzewał i zawsze był w pełni wydajny. Często jednak okazuje się, że zakup podstawowych podzespołów nie wystarcza, jeśli na naszym sprzęcie wykonujemy jednocześnie wiele wymagających zadań. W takim wypadku dobrym pomysłem może być zainwestowanie w chłodzenie wodne. To rozwiązanie stosowane jest przez wielu graczy, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów, którzy na co dzień potrzebują najlepszego możliwego sprzętu.

W odróżnieniu od tradycyjnego radiatora kierującego na dany podzespół strumień powietrza, komplety do watercoolingu składają się z wielu części. W temacie, jakim jest chłodzenie wodne PC. Sklep posiada bogatą ofertę zestawów i akcesoriów w rozmaitych cenach, więc każdy z pewnością znajdzie modele dla siebie. Oferujemy zestawy zewnętrzne i wewnętrzne, pompy, chłodnice, kontrolery, złączki, a także płyny chłodzące. Chłodzenie do samodzielnego montażu można bez problemu modyfikować i rozbudowywać, co pozwala na dopasowanie jego elementów w przypadku wymiany podzespołów.

Chłodzenie cieczą polega na tym, że na wybranym podzespole montuje się blok wodny, którego zadaniem jest odbiór ciepła i przekazanie go do płynu przepływającego przez rury i tuby. Po przejęciu ciepła ciecz transportowana jest do chłodnicy, tam wentylatory ją schładzają, a pompa zwraca ją do bloku. Jak widać chłodzenie wodne komputera jest procesem dość złożonym, a każdy układ składa się z wielu części. Warto więc zwrócić uwagę na ich jakość i kompatybilność, zanim pomyślimy o stworzeniu własnego zestawu.

Ważnym czynnikiem przy wyborze lub samodzielnym budowaniu układu jest liczba i średnica wiatraków  chłodnicy. Mają one bezpośredni wpływ na wydajność chłodzenia. Trzeba też zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są rury i tuby. Te komponenty powinny być elastyczne i niepodatne na załamania. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy do kontaktu. W dostępnym asortymencie proponujemy artykuły najwyższej jakości, które gwarantują wydajną i bezawaryjną pracę przez długi czas.

Chłodzenie wodne komputerów PC

Chłodzenie wodne dla komputerów PC cieszy się bardzo dużą popularnością. Z pomocą ciekłego chłodziwa można stworzyć nie tylko niezwykle atrakcyjne wizualnie, ale także niezwykle ciche i wydajne systemy chłodzenia PC. Za wymagającymi projektami chłodzenia wodą kryje się często wiele pracy, czasu i pieniędzy. W naszym przewodniku po chłodzeniu wodnym chcielibyśmy przedstawić zalety systemu chłodzenia wodnego w porównaniu do klasycznego systemu chłodzenia powietrzem oraz szczegółowo omówić poszczególne elementy systemu chłodzenia wodnego.

Podstawowa wiedza na temat chłodzenia wodnego:

Chłodzenie komputera cieczą dla wielu wydaje się na początku dość absurdalne. Ponieważ wydajne komputery PC o dużej mocy obliczeniowej generują zazwyczaj dużo energii cieplnej, która musi być odprowadzana w sposób jak najbardziej efektywny. Powietrze jako medium chłodzące ma tutaj pewne zalety, ale także wady. Oznacza to, że wytworzone ciepło jest stosunkowo słabo absorbowane, tak że nawet przy bardzo dużej objętości coolera mogą być transportowane tylko stosunkowo niewielkie ilości ciepła. Jeszcze wyższa wydajność może być osiągnięta tylko dzięki jeszcze szybszym i głośniej pracującym wentylatorom.

Ciecz, z drugiej strony, jest prawie idealnym medium chłodzącym i może pochłonąć ponad 3000 razy więcej energii cieplnej niż powietrze w tej samej objętości. Innymi słowy, chłodzenie powietrzem procesorów i kart graficznych ma swoje ograniczenia. Wystarczający powód dla entuzjastów komputerów PC oraz graczy, aby pomyśleć o chłodzeniu wodnym.

Struktura i funkcjonalność niestandardowego systemu chłodzenia wodnego (Custom Loop) dla komputera

Jak zbudowany jest system chłodzenia wodnego (Custom Loop)? Podobnie jak płyn chłodzący w samochodzie, ciecz musi przepływać obok źródła ciepła w komputerze i absorbować wytworzoną energię cieplną. W tym celu bezpośrednio na procesorze (CPU) lub karcie graficznej (GPU) montowany jest blok wodny wykonany z miedzi lub aluminium z niewielką ilością pasty termicznej. Blok wodny absorbuje ciepło z komponentów po jednej stronie miedzianej ścianki i przekazuje je do cieczy po drugiej stronie. Podgrzany w ten sposób płyn chłodzący jest przekazywany wężami lub rurkami (hard tube) do chłodnicy, gdzie oddaje swoje ciepło do otoczenia. Proces ten jest wspierany przez pozostałe elementy chłodzenia wodnego.
Pompa w obiegu chłodzenia wodnego zapewnia niezbędną cyrkulację cieczy w obiegu. W najlepszym przypadku pompa wodna pracuje prawie bezgłośnie. Ciecz z chłodnicy przepływa następnie z powrotem do obiegu - lub do kolejnego komponentu, który ma być chłodzony. To są już najważniejsze elementy składowe funkcjonującego chłodzenia wodnego. Oprócz tego podstawowego wyposażenia mogą być oczywiście chłodzone inne komponenty komputera, na przykład chipset lub konwertery napięcia płyty głównej, dyski twarde, a nawet pamięć RAM.

Kompaktowe czy niestandardowe chłodzenie wodne (Custom Loop)? Problem z wyborem

Z reguły wybór chłodzenia wodnego jest kwestią celu i budżetu. Najlepsze cechy chłodzenia powietrzem oraz wodnego są łączone w kompaktowych systemach chłodzenia wodnego lub w systemach typu AIO. Szeroka gama tych łatwych do zainstalowania rozwiązań są oferowane przez różnych producentów. Chłodnice wodne AiO są odpowiednie dla cichych i podkręconych systemów.

Komputery Gamingowe

Wybór systemu chłodzenia wodnego zależy więc w dużej mierze od przyszłego zastosowania, dostępnej przestrzeni w obudowie i optycznych wyobrażeń użytkownika. Jeśli chłodzenie powietrzem nie jest już wystarczające, można zastosować kompaktowy system chłodzenia wodą, który stanowi hybrydę chłodzenia powietrzem oraz chłodzenie wodne, jako wstępnie napełnione i gotowe do użycia rozwiązanie chłodzące typu "AIO". Jest to szczególnie widoczne w fakcie, że jest on bardzo łatwy w montażu, a jednocześnie posiada duży potencjał chłodzenia. Dzięki zamkniętym obiegom zredukowane są również koszty konserwacji takiego systemu chłodzenia.
Jeśli cenisz sobie unikalny wygląd lub bardzo cichą pracę albo masz wysokiej klasy sprzęt komputerowy PC z kilkoma kartami graficznymi i dużym odpadem termicznym, bez wątpienia zaleca się zastosowanie niestandardowego systemu chłodzenia wodnego (Custom Loop). Obejmuje to wszystkie potrzeby odprowadzania nadmiaru ciepła bez żadnych problemów. Jedynymi wadami niestandardowego systemu chłodzenia wodnego są stosunkowo wysokie koszty zakupu i ilość pracy, które jednak bardzo szybko się relatywizują ze względu na unikalny design i ogromne wartości wydajności.

Wybór odpowiedniego chłodzenia

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na chłodzenie powietrzem, kompaktowe czy niestandardowe chłodzenie wodne (Custom Loop), zawsze powinieneś mieć jasność przed zakupem, jakie możliwości oferuje pożądana obudowa lub istniejąca obudowa. Dlatego ważne jest, aby zwrócić uwagę na to, ile urządzeń montażowych dla wentylatorów lub chłodnic jest dostępnych w danej obudowie i czy jest wystarczająco dużo miejsca na pozostałe komponenty. Jednocześnie należy zauważyć, że nie wszystkie możliwe punkty montażowe mogą być zawsze używane w tym samym czasie, jeśli chłodnica jest zainstalowana w innym miejscu. Obudowa nie musi być szczególnie duża, aby pomieścić chłodzenie AIO lub niestandardowy system chłodzenia wodnego (Custom Loop). Jednak duża obudowa zwykle oferuje lepszą wydajność chłodzenia niż obudowa Mini-ITX, ponieważ można zainstalować większe chłodnice i co istotne większą ilość chłodnic.

Chłodzenie wodne „AIO” – idealny kompromis?

Coraz większą popularnością cieszą się systemy chłodzenia wodnego typu "AIO". Stanowią one idealny kompromis między chłodzeniem wodnym a powietrzem. W porównaniu do chłodzenia powietrzem, znajduje to odzwierciedlenie głównie w poprawie wydajności chłodzenia, mniejszej objętości i nieskomplikowanym montażu.
Struktura kompaktowego systemu chłodzenia wodnego w zasadzie można szybko wyjaśnić. Trwale zmontowany układ chłodzenia składa się z obiegu zamkniętego, który jest już wypełniony chłodziwem i, według producenta, całkowicie bezobsługowy. Pompa znajduje się zwykle bezpośrednio nad blokiem procesora, który w większości przypadków składa się z miedzi i jest odpowiedzialny za transport ciepła między procesorem a chłodziwem. Podłączone do niego węże są mocno podłączone do chłodnicy i transportują ciepło odpadowe przez chłodziwo do chłodnicy, gdzie jest rozpraszane za pomocą wentylatorów.

Ale które kompaktowe chłodzenie wodne byłoby dla Ciebie odpowiednim wyborem? Na to pytanie nie można odpowiedzieć w sposób ogólny, ponieważ zależy to również od ilości miejsca dostępnego w obudowie i od tego, jaka jest wymagana wydajność chłodzenia. Ponieważ większość AIO są przeznaczone dla procesora, pytanie tutaj byłoby, jak wysokie TDP (Thermal Dissipation Power) może osiągnąć procesor. W przypadku podkręconych procesorów zwiększa się również TDP, dzięki czemu należy wybrać wydajniejszy model.

Różne rozmiary chłodnic w formatach 120-, 140-, 240- 280- i 360-milimetrowych zapewniają odpowiednią redukcję cieplną. Ogólnie rzecz biorąc, procesor można chłodzić bez podkręcania za pomocą dowolnego chłodzenia wodnego typu "AIO". Jeśli jednak czynnik podkręcania procesora odgrywa tutaj znaczącą rolę, powinieneś raczej zdecydować się na jeden z większych modeli. W naszej kategorii zestawów chłodzenia wodnego AIO lub niestandardowych systemach chłodzenia wodnego (Custom Loop) znajdziesz potężne rozwiązania o dowolnej wielkości, które dodatkowo wizualnie świetnie wyglądają.

Niestandardowe chłodzenie wodne (Custom Loop) i jego komponenty

Niestandardowe systemy chłodzenia wodnego (Custom Loop) składają się całkowicie, jak sama nazwa wskazuje, z indywidualnie zmontowanych pojedynczych części, które muszą być montowane w starannie drobiazgowych szczegółach. Dzięki tej metodzie bez wątpienia można stworzyć najmocniejsze systemy chłodzenia wodnego, które mogą sprostać równie wysokim wymaganiom w zakresie cichej pracy i unikalnego wyglądu jak i potężnej wydajności.

Pompa - serce układu chłodzenia wodnego

Najważniejszą częścią każdego chłodzenia wodnego jest pompa, ponieważ zapewnia ruch płynu chłodzącego w obiegu. To sprawia, że jest odpowiedzialna za transport ciepła ze źródła ciepła do chłodnicy. Ponieważ większość pomp jest absolutnie wystarczająca pod względem wydajności nawet w przypadku rozbudowanych obwodów chłodzenia wodnego (Custom Loop), tylko głośność pracy, kompatybilność z innymi komponentami i sterowanie przez USB, czy manualne sterowanie a może sygnał PWM odgrywają rolę w decyzji o zakupie. W sklepie pcforce.pl , w kategorii pomp znajdziesz popularne pompy, takie jak Laing D5, Laing DDC lub Aquastream od aqua computer, a także liczne przydatne akcesoria.
Przed uruchomieniem należy również upewnić się, że pompa jest zawsze "z zawartością płynu chłodzącego" i nie działa "na sucho", w przeciwnym razie grozi to uszkodzeniem mechanicznym. Dlatego podstawową zasadę należy zawsze przestrzegać, że zbiornik wyrównawczy (rezerwuar) jest przymocowany bezpośrednio do strony ssącej zaraz przed pompą. Ważne jest by w całym obwodzie układu chłodzenia wodnego należy unikać powietrza. Aby to osiągnąć, zbiornik może być napełniony kilka razy za pomocą pompy i ponownie opróżniony, aby obwód mógł być odpowietrzany tak szybko i niezawodnie, jak to jest tylko możliwe.

Zbiorniki / zbiorniki wyrównawcze

Zbiornik (rezerwuar) spełnia kilka celów w niestandardowym chłodzeniu wodnym (Custom Loop). Z jednej strony służy jako punkt zbiorczy pęcherzyków powietrza pozostających w obwodzie, dzięki czemu nie są one transportowane z powrotem do obwodu chłodzenia. Z drugiej strony powinna ona oferować wystarczające rezerwy płynu chłodzącego, aby zrekompensować straty cieczy spowodowane odparowywaniem. Umożliwia to wydłużenie okresów między obsługowych. Szeroka gama zbiorników i akcesoriów do dopasowania oferuje odpowiedni design na dosłownie każdy gust.
Zbiorniki są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Często umożliwiają nawet optyczną atrakcję niestandardowego chłodzenia wodnego (Custom Loop), ponieważ można je łatwo ustawić oraz wskazać wyraźnie ruch płynu chłodzącego. Ściany zewnętrzne są zwykle przezroczyste i wykonane są z pleksi lub szkła boro krzemianowego, przy czym te ostatnie są znacznie bardziej stabilne i odporne na zarysowania. Podczas montażu należy zachować ostrożność w każdym przypadku, aby zapewnić łatwy dostęp do portu napełniania w celu ułatwienia późniejszego uzupełnianie płynu chłodzącego.

Distro-Plates: Płyty dystrybucyjne dla chłodzenia wodnego

Płyty distro-plate, lub płyty rozdzielczej, są względną nowością, która staje się coraz bardziej popularna wśród entuzjastów komputerów PC. Płyty mogą być przymocowane do różnych miejsc w obudowie i przejąć rolę zbiornika wyrównawczego (rezerwuar). Podobnie jak w przypadku wielu warunków, cyfrowe oświetlenie RGB-LED (cyfrowy RGB) jest również stałym elementem Distro-Plate.

Jednocześnie płyty rozdzielcze ułatwiają układanie rurek hard tube, ponieważ większość modeli jest zoptymalizowana w taki sposób, by wejścia i wyjścia dla komponentów chłodzonych były zbliżone do tego samego sprzętu. W ten sposób rurki mogą być układane w linii prostej, utrzymując przy tym piękny Design. Oprócz uniwersalnych płyt Distro-Plate oferowane są również specjalne kopie, które są kompatybilne tylko z jedną obudową, ponieważ zastępują one na przykład przednie panele.

Bloki Wodne dla procesora, GPU, płyty głównej, pamięci RAM i nośników danych

Aby zapewnić niezawodne chłodzenie wodne, wszystkie elementy do chłodzenia wodnego wymagają specjalnie dostosowanego bloku wodnego, który idealnie wykonany jest z miedzi i ma odpowiednio wysoką przewodność cieplną. Dobrym tego przykładem są bloki wodne procesora. Płyn chłodzący przepływa przez drobne struktury kanałowe do bloku wodnego i pochłania ciepło odpadowe wytwarzane przez procesor. Podgrzewany coolant jest następnie transportowany do chłodnicy.
W sklepie pcforce.pl w kategorii bloków wodnych znajdziesz szeroki wybór wysokiej jakości bloków dla procesorów, kart graficznych, pamięci, dysków twardych, a nawet kompletnych płyt głównych. Przed zakupem należy upewnić się, że blok jest naprawdę kompatybilny z odpowiednim komponentem. Szczególnie w przypadku kart graficznych istnieje wiele bloków wodnych, które są dostępne dla różnych kart partnerskich oprócz modelu referencyjnego, albo na odwrót.

Chłodnice - im więcej powierzchni chłodzącej, tym lepiej

Chłodnice są odpowiedzialne za odprowadzaniem ciepła do powietrza i są dostępne w różnych rozmiarach. Ogólnie rzecz biorąc, im większa powierzchnia chłodnicy, tym więcej ciepła można wymieniać. W zależności od miejsca w obudowie i wymaganej wydajności, chłodnice z wentylatorami 120 mm lub 140 mm mogą być właściwym wyborem. Chłodnica o oznaczeniach 120, 240, 360 i 480 są przeznaczone do wentylatorów 120 mm, a 140, 280, 420 i 560 jest przeznaczonych dla wentylatorów 140 mm. Odpowiada to odpowiedniemu montażowi chłodnicy z jednym do czterech wentylatorów. Z reguły szerokość chłodnicy jest identyczna z szerokością wentylatora. Długość zależy od liczby wentylatorów, więc chłodnica 280 mm ma co najmniej 280 mm długości.
Oprócz długości i szerokości chłodnicy ważna jest głębokość chłodnicy. Grubsza chłodnica ma większą powierzchnię listwy, a tym samym potencjalnie osiąga wyższą wydajność chłodzenia, ale zajmuje również dużo więcej miejsca. Jednak im grubszy chłodnica, tym mocniejsze muszą być wentylatory. Innym kryterium wyboru chłodnicy jest gęstość lameli (LPI). Przy wysokiej gęstości lameli wymagany jest wentylator o wysokim ciśnieniu statycznym, podczas gdy przy niskiej gęstości lameli korzystny jest wentylator o wysokim przepływie powietrza. Nasza szeroka kategoria chłodnic ma szeroki zakres i jest bardzo dobrą opcją wyboru.

Połączenia, Węże i twarde rurki (Hard Tube)

W zależności od wielkości i liczby komponentów niestandardowego systemu chłodzenia wodnego (Custom Loop), wymagana jest różna liczba połączeń. Ponieważ jest to obwód, większość komponentów posiada co najmniej dwa standardowe gwinty przyłączeniowe G1/4 cala, które są używane do łączenia komponentów. Złącza z reguły należy dokupić osobno, dlatego użytkownik przed montażem musi dokładnie przemyśleć, ile ich potrzebuje. Nasza bardzo bogata oferta przyłączy oferuje szeroką gamę kolorów, kształtów i rozmiarów, dzięki czemu przyszły projekt może zostać perfekcyjnie zrealizowany.
Aby powstał kompletny obwód, wszystkie elementy muszą być oczywiście połączone ze sobą. Osiąga się to za pomocą elastycznych rur lub tak zwanych rur twardych (hard tube), czyli sztywnych. Dla początkujących zdecydowanie zalecane jest stosowanie węży, które wystarczy tylko przyciąć na odpowiednią długość i połączyć z komponentami. Hobbyści i indywidualiści mogą oczywiście używać sztywnych rurek jako łączników. Są one zazwyczaj wykonane z akrylu, PETG lub nawet mosiądzu i pozostawiają znacznie bardziej klasyczny wygląd. W każdym razie należy posiadać pewne zdolności manualne, aby móc wyginać rurki zgodnie z własnym projektem.

Płyny chłodzące (Coolanty) i konserwacja

System chłodzenia wodnego (Custom Loop) zawiera oczywiście płyn chłodzący. Również w tym przypadku należy pamiętać o kilku kwestiach. Ogólnie rzecz biorąc, w żadnym wypadku nie należy używać zwykłej wody z kranu. Woda z kranu zawiera minerały lub drobne zanieczyszczenia, które mogą, przy dłuższym użytkowaniu, uszkodzić system, a reakcje chemiczne mogą nawet spowodować korozję. Odpowiednia byłaby np. woda destylowana, która w idealnym przypadku jest jeszcze uzupełniona o ochronę antykorozyjną. Zapobiega to wyżej wymienionym szkodom. Alternatywnie, różni producenci oferują oczywiście gotowe mieszanki płynów chłodzących w różnych kolorach lub z reaktywnością na promieniowanie UV. Są one dostępne w sklepie pcforce.pl w kategorii płynów chłodzących.
Zazwyczaj około litr płynu chłodzącego wystarcza na układ z chłodzeniem CPU i GPU oraz dwiema chłodnicami. Należy również zwrócić uwagę na objętość przewodów rurowych lub rur twardych (hard tube), ponieważ może to zwiększyć zapotrzebowanie na coolant. Jeśli chodzi o konserwację, układ chłodzenia wodnego (Custom Loop) powinien być czyszczony co 12 miesięcy lub najpóźniej w przypadku widocznych cząstek lub zmętnienia. W celu oczyszczenia należy opróżnić cały obieg, przepłukać go wodą destylowaną i ponownie napełnić świeżym płynem chłodzącym.

Kontrolery i konfiguracja

Złożony, niestandardowy system chłodzenia wodnego (Custom Loop) z wieloma chłodnicami, pompami, wentylatorami, diodami LED i czujnikami wymaga profesjonalnego centrum sterowania do zarządzania wszystkimi połączonymi komponentami. Dzięki temu zachowanie chłodzenia wodnego może być zaprogramowane w najdrobniejszych szczegółach. Dodatkowo mogą być wskazywane użyteczne informacje o oprogramowaniu lub sprzęcie, tak aby użytkownik był zawsze świadomy wszystkich wartości. W naszej kategorii kontrolery do chłodzenia wodnego (Custom Loop) znajdziecie Państwo liczne komponenty, które umożliwiają wygodne zarządzanie lub mogą być użytecznymi narzędziem sterowania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl