Menu
Nowości
Komputer EXS - CHROMA
Komputer EXS - CHROMA
20 299,99 zł
szt.
HTC Vive HTC Focus 3 - Business Edition
HTC Vive HTC Focus 3 - Business Edition
6 999,99 zł
szt.
ZOTAC Gaming GeForce RTX 4070 Ti Trinity 12GB GDDR6X
ZOTAC Gaming GeForce RTX 4070 Ti Trinity 12GB GDDR6X
5 199,99 zł

Pamięć DDR4

Pamięć DDR4

DDR4 to standard pamięci o dostępie swobodnym (RAM) określony przez JEDEC. Czwarta generacja pamięci DDR-SDRAM (Double Data Rate Synchronous Dynamic Random Access Memory), czyli DDR4 RAM, ma 288 styków DIMM i jest bardziej energooszczędna niż DDR3 RAM. Jednocześnie pamięć DDR4 jest taktowana wyższym zegarem niż jej poprzedniczki i dlatego jest szybsza. Kolejną zaletą pamięci operacyjnej w standardzie DDR4 jest maksymalna pojemność pamięci przypadająca na jeden moduł DIMM (Dual Inline Memory Module). Pamięć DDR4 RAM nie jest kompatybilna z DDR3 i płyty główne wymagają odpowiednich slotów DDR4 DIMM.
Napięcie referencyjne standardu wynosi tylko 1,2 V, podczas gdy DIMMS o szczególnie wysokich częstotliwościach taktowania wymagają nawet 1,35 V. Poprzez ręczne podkręcanie do 1,4 V możliwe są krótkie okresy czasu, ale jest to zalecane tylko w połączeniu z wysokiej jakości płytami głównymi. Pod względem szybkości taktowania, DDR4 RAM pozwala na pracę z częstotliwością do 4700 MHz, z opóźnieniami na poziomie CL14 lub wyższym, a im wyższe taktowanie, tym wyższe opóźnienia.

Moduły DDR4 na każde wymagania i gust

Podobnie jak w przypadku DDR3, również wśród zestawów i pojedynczych modułów standardu DDR4 można znaleźć bardzo różne charakterystyki. Tak więc DDR4 DIMMs mają nie tylko różne charakterystyki wydajnościowe, takie jak częstotliwość taktowania (MHz, im wyższa tym szybsza) lub opóźnienia (CL, im niższa tym szybsza), ale także są wyposażone w różne optyki, dzięki czemu można je idealnie dopasować do koloru systemów. Niektóre modele RAM oprócz rozpraszaczy ciepła o eleganckim kształcie i kolorze posiadają nawet podświetlenie LED, co sprawia, że serca entuzjastów moddingu biją szybciej.

Szczególnie modne są zestawy pamięci RAM z podświetleniem LED RGB. W wielu modelach efekty świetlne pamięci RAM mogą być zsynchronizowane z płytą główną, kartą graficzną, obudową i innym oświetleniem RGB w postaci pasków. W naszej kategorii "Chłodzenie wodą" można znaleźć radiatory do pamięci RAM DIMM, za pomocą których pamięć RAM może być chłodzona szczególnie wydajnie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl