Menu

Płyny chłodzące

  • 24 h

/

Płyny chłodzące (coolanty) dla chłodzenia wodnego

Dodatki do płynów chłodzących w systemach chłodzenia wodnego to substancje, które są dodatkowo dodawane do płynu chłodzącego(coolant), który jest następnie napełniany w systemie chłodzenia wodnego. Tymi substancjami lub koncentratami mogą być np. środki antykorozyjne i inhibitory biologiczne, które zapobiegają nie tylko korozji, ale także gromadzeniu się ciał obcych w systemie chłodzenia wodnego. Dzięki takim domieszkom, coolant może być używany przez dłuższy czas w tym samym obiegu systemu chłodzenia wodnego, aż do momentu, w którym musi zostać wymienione.

Jaki dodatek do płynu chłodzącego dla jakiej konfiguracji chłodzenia wodnego?

Dodatki do płynów chłodzących różnią się zwykle tylko nieznacznie jakością. Ważne jest jednak, aby gotowa ciecz chłodząca dla systemów chłodzenia wodnego była tylko nieznacznie toksyczna, o ile w ogóle, oraz aby dobrze przeprowadzona była również wysoka wydajność chłodzenia. Dodatkowo, niektórzy producenci oferują również fluorescencyjne środki chemiczne do tworzenia efektu optycznej poświaty. Jest to możliwe w wielu różnych kolorach i służy głównie do celów moddingu i upiększania.

Przy napełnianiu układu  można użyć standardowego lejka, aby nie rozlać niczego podczas napełniania i aby nie narażać się na szkodliwe chemikalia. Również tutaj należy zwrócić uwagę na to, aby dodatki, koncentraty i inne substancje zawarte w płynie chłodzącym nie wchodziły w reakcje chemiczne z materiałem, z którego wykonane są elementy chłodzenia wodnego. W związku z tym, ważne jest, aby zwrócić uwagę przy zakupie:

-Jakie substancje chemiczne są stosowane w dodatkach do płynów chłodzących i jak reagują one z innymi substancjami w płynie chłodzącym lub w obiegu chłodzenia wodnego?

-Jak toksyczne/nieszkodliwe dla środowiska są substancje zawarte w gotowym coolancie?

-Jaki jest deklarowany okres użytkowania każdego dodatku do płyny chłodzącego lub koncentratu?

 

Nowości
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl