Menu

Chłodnice

  • 2 - 5 dni
  • 2 - 5 dni
  • 2 - 5 dni
Corsair Hydro X Series Chłodnica wodna XR5 360mm Corsair Hydro X Series Chłodnica wodna XR5 360mm
Producent: Corsair
Cena: 65 060,49 zł
zobacz więcej
  • 2 - 5 dni

/

Chłodnice dla chłodzenia wodnego

W systemie chłodzonym wodą chłodnica jest tak samo ważnym elementem układu, jak sam blok wodny, ponieważ w pierwszej kolejności musi pobierać z niej ciepło pochłonięte przez wodę. Odbywa się to za pomocą powierzchni lamelowej, która jest chłodzona przez wentylator przynajmniej w przypadku aktywnej chłodnicy. Chłodnice dostępne są w różnych rozmiarach i z różną liczbą wentylatorów. Istnieją na przykład chłodnice pasywne, które w ogóle nie wymagają wentylatorów, jak również chłodnice z maksymalnie czterema wentylatorami. Rozmiary wentylatorów wahają się od 80, 92, 120, 140 i 180 mm.

Większość chłodnic posiada co najmniej dwa porty G1/4 (więcej również możliwe) do podłączenia ich do obwodu systemu chłodzenia wodnego i odpowiednią liczbę otworów dla instalacji odpowiednich wentylatorów. Chłodnice mogą być instalowane wewnątrz obudowy jak i na zewnątrz. Chłodnice zewnętrzne mają zazwyczaj atrakcyjny wygląd, sterownik z wyświetlaczem LED, fabrycznie zamontowane wentylatory i oddzielne złącze zasilania. W przypadku chłodnic zewnętrznych przewody wodne są prowadzone przez otwory z tyłu obudowy i podłączane do odpowiedniej chłodnicy zewnętrznej.

Im mocniejsze podzespoły komputerowe, tym większa chłodnica dla systemu chłodzenia wodnego

Zawsze należy najpierw rozważyć ile źródeł danych podzespołów musi być schłodzonych przez ile chłodnic wodnych. Jeśli nie używasz high-endowych komponentów i kilku kart graficznych lub nawet kombinacji CrossFire/SLI, bardziej opłaca się mniejsza chłodnica, która zużywa mniej energii. W przypadku systemu dla entuzjastów w dużej obudowie z licznym i mocnym sprzętem high-endowym, odpowiednio duże chłodnice z wieloma wentylatorami mają sens.

Przykładowo, chłodnica 560 mm ma wydłużony kształt i jest wyposażona w cztery 140 mm wentylatory ustawione jeden obok drugiego. Taka chłodnica jest szczególnie warta uwagi dla entuzjastów sprzętu komputerowego z dużą obudową typu big-tower, którzy lubią podkręcać i maksymalizować swój sprzęt. Ale na rynku są też małe chłodnice z pojedynczym wentylatorem 80 mm, dzięki czemu chłodnicę można zamontować również w obudowie typu mini tower lub HTPC. Niektórzy producenci oferują również chłodnice typu slim, które również pozwalają zaoszczędzić trochę miejsca w niewielkiej obudowie.

 

 

Nowości
Alpenföhn Dolomit - 92mm czarny
Alpenföhn Dolomit - 92mm czarny
184,99 zł
szt.
Noctua U14S DX-4189 CPU-Cooler - 140mm
Noctua U14S DX-4189 CPU-Cooler - 140mm
539,99 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl