Menu

Dyski twarde

Akasa  Dual M.2 PCI-E RGB LED Adapter Akasa Dual M.2 PCI-E RGB LED Adapter
Producent: Akasa
Cena: 231,36 zł
szt.
zobacz więcej
  • 2-7 dni
Akasa  M.2 PCI-E SATA RGB LED Adapter Akasa M.2 PCI-E SATA RGB LED Adapter
Producent: Akasa
Cena: 175,28 zł
szt.
zobacz więcej
  • 2-7 dni

Dyski twarde

Dyski twarde (HDD) są używane do przechowywania mas danych w systemie. Są one mechaniczne, a więc wolniejsze niż dyski SSD, ale mają tę zaletę, że są dostępne w znacznie większych pojemnościach - teraz można uzyskać 12 TB na jednym dysku. Dyski wewnętrzne występują w dwóch głównych formach: 3,5 cala, które są zwykle używane w komputerach stacjonarnych, oraz 2,5 cala, które są zwykle dla laptopów, choć dostępny jest również szereg wsporników konwerterów. Dyski konsumenckie zazwyczaj łączą się z systemem za pomocą kabla SATA, podczas gdy dyski przeznaczone dla serwerów czasami wykorzystują tzw. połączenie SAS.

Szukasz zewnętrznego napędu DVD lub dysku twardego SSD? Dysk SSD M.2 czy HDD?

Napęd to dowolne urządzenie fizyczne, które zapewnia dostęp do zewnętrznych nośników pamięci. Znane klasyczne nośniki danych, takie jak taśmy magnetyczne czy dyskietki, są dziś praktycznie wymarłe. Urządzenia do odczytu i zapisu optycznych nośników danych, takie jak nagrywarki DVD, napędy Blu-ray i nagrywarki Blu-ray, również stają się coraz rzadsze. Dlatego w sektorze komputerów osobistych dyski obejmują dziś głównie wewnętrzne i zewnętrzne dyski twarde (HDD, SSD) oraz pamięci USB. Czytniki kart pamięci ze względu na swoją podstawową funkcję są również klasyfikowane jako napędy.

Dyski zewnętrzne — nieskomplikowane zużycie mediów, przechowywanie i transport danych.

Pomimo malejącego znaczenia, napędy optyczne są nadal poszukiwane, a wiele cyfrowych produktów konsumenckich, takich jak gry wideo lub filmy, jest nadal oferowanych na dyskach optycznych. Nagrywarki DVD również bezpiecznie przechowują kopie zapasowe danych przez długi czas i pozostają elastyczne dzięki płytom wielokrotnego zapisu (np. DVD-RW). Nagrywarki Blu-ray umożliwiają przechowywanie znacznie większych ilości danych, a napędy Blu-ray z funkcją odczytu przenoszą wrażenia kina HD do salonu.

Częściej spotykane są pamięci USB o dużych pojemnościach oraz zewnętrzne dyski twarde lub SSD podłączane przez USB. Za pomocą wewnętrznych lub zewnętrznych czytników kart można przenosić dane z aparatów fotograficznych lub tabletów za pomocą kart pamięci typu flash - jeśli nie można ich podłączyć za pomocą kabla USB.

Szczególnie duże ilości danych można przechowywać na serwerach sieciowych (NAS) i uzyskiwać do nich dostęp za pośrednictwem sieci LAN, ale coraz częściej dane są również przechowywane w chmurze. Do danych przechowywanych na serwerach w chmurze można mieć dostęp także w podróży, w dowolnym momencie.

Dyski wewnętrzne: z HDD na SSD

Dyski twarde (HDD) to najtańsze rozwiązanie do przechowywania dużych ilości danych. Dyski twarde w formacie 3,5 cala są zazwyczaj podłączane przez SATA i oferują bardzo dużą pojemność. Wadą jest stosunkowo niska prędkość odczytu i zapisu, jak również hałas mechaniczny podczas dostępu do danych.

Dyski SSD (Solid State Discs) są oparte na pamięci flash i działają bezgłośnie. Oprócz klasycznych 2,5-calowych dysków SSD, coraz większą popularność zdobywa standard M. 2. Podczas gdy 2,5-calowy dysk SSD musi być podłączony do płyty głównej i zasilacza za pomocą kabla SATA, dyski SSD M. 2 są podłączane bezpośrednio do płyty głównej. Oprócz SATA, protokół NVMe jest używany w dyskach SSD M. 2 (i SSD U. 2). Dzięki technologii Non Volatile Memory Express dyski SSD można podłączać za pośrednictwem pasów PCIe, co umożliwia niezwykle szybki dostęp do danych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl