Menu

Rezerwuar

Alphacool Ice Cup  Rezerwuar - Acetal, 150mm Alphacool Ice Cup Rezerwuar - Acetal, 150mm
Producent: Alphacool
Cena: 221,99 zł
zobacz więcej
  • promocja
  • 2 - 5 dni
Corsair  Hydro X Series XD5 RGB Pompa/Rezerwuar - Combo Corsair Hydro X Series XD5 RGB Pompa/Rezerwuar - Combo
Producent: Corsair
Cena: 65 060,49 zł
zobacz więcej
EK Water Blocks  EK-RES X3 150 RGB EK Water Blocks EK-RES X3 150 RGB
Cena: 309,07 zł
zobacz więcej

Zbiornik wyrównawczy dla systemu chłodzenia wodnego

Chociaż zbiorniki wyrównawcze(rezerwuar) nie są absolutnie niezbędne w obiegu chłodzenia wody, spełniają one szereg praktycznych funkcji. Na przykład, automatycznie kompensują wahania poziomu napełnienia. Te ostatnie są spowodowane wahaniami temperatury lub powolnym odparowywaniem płynu chłodzącego. Zbiorniki wyrównawcze(rezrwuary) rozprężne do układów chłodzenia wodnego umożliwiają bardzo łatwe uzupełnianie płynu chłodzącego poprzez otwory wlewowe. Ponadto, odpowietrzanie jest znacznie łatwiejsze z naczyniem zbiorczym w przypadku, gdy w obiegu wody tworzą się pęcherzyki powietrza.

Zbiorniki wyrównawcze (rezerwuary), rodzaje i możliwości

 

Zbiorniki rozprężne dla układów chłodzenia wodnego występują w wielu różnych kształtach i rozmiarach. Nie ma technicznej różnicy, czy konstrukcja zbiornika wyrównawczego(rezerwuaru) ma formę kolumny czy prostopadłościanu. Zbiorniki balansowe mogą być oferowane jako pojedynczy element zewnętrzny, ale mogą być również zaprojektowane do wbudowania we wnęce na napęd CD/DVD. W tym drugim przypadku zwykle stosuje się gniazdo 5,25 cala. Ponadto zbiorniki wyrównawcze(rezerwuar) można zazwyczaj łączyć z pompami i pokrywami z tej samej serii produktów lub zakupić już wstępnie zmontowane jako zestaw. Zbiornik wyrównawczy(rezerwuar) jest zwykle podłączony poprzez kilka portów G1/4 cala.

Zbiorniki wyrównawcze(rezerwuar) mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal nierdzewna, Delrin, akryl, szkło borokrzemianowe lub tworzywo sztuczne POM. Oczywiście, istnieją również różne możliwości wyposażenia zbiornika wyrównawczego(rezerwuar) w diody LED.
Należy zwrócić uwagę na zależność pomiędzy wielkością zbiornika wyrównawczego(rezerwuaru) a wydajnością pompy. Jeżeli bardzo wydajna pompa zostanie połączona z małym zbiornikiem wyrównawczym(rezerwuarem), którego wloty i wyloty nie są oddzielone, może się zdarzyć, że pęcherzyki powietrza zostaną bezpośrednio zassane ponownie, co oznacza również, że funkcja odpowietrzania nie jest już zapewniona. Większy zbiornik wyrównawczy(rezerwuar) może zrekompensować większą utratę płynu chłodzącego. Jeżeli jednak objętość obiegu jest niewielka, nie należy stosować przewymiarowanych zbiorników wyrównawczych(rezerwuar).

 

Nowości
Alpenföhn Dolomit - 92mm czarny
Alpenföhn Dolomit - 92mm czarny
184,99 zł
szt.
Noctua U14S DX-4189 CPU-Cooler - 140mm
Noctua U14S DX-4189 CPU-Cooler - 140mm
539,99 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl