Menu
Nowości
Noctua NH-D9 TR5-SP6 CPU-Cooler - 90 mm
Noctua NH-D9 TR5-SP6 CPU-Cooler - 90 mm
629,99 zł
szt.

Pamięć DDR5

  • 24 h
Adata  Pamięć Premier DDR5 4800 DIMM 8GB 4800 ST Adata Pamięć Premier DDR5 4800 DIMM 8GB 4800 ST
Producent: Adata
Cena: 85,99 zł
zobacz więcej

Pamięć DDR5

Standard DDR5 dla pamięci RAM (pamięć o dostępie swobodnym) określony przez JEDEC został zaprojektowany w taki sposób, że podstawowa architektura umożliwia skalowanie wydajności pamięci bez konieczności akceptowania utraty wydajności przy wyższych częstotliwościach zegara. Było to możliwe dzięki podwojeniu tak zwanej „długości serii” z jednej strony i liczby bloków pamięci (banków pamięci RAM) z drugiej.

Inne cechy 5-tej generacji "Double Data Rate Synchronous Dynamic Random Access Memory" (DDR-SDRAM) to:

  • "On Die ECC": wbudowana korekcja błędów
  • Wyższa wydajność tylko 1,1 V
  • Regulacja napięcia poprzez chip na DIMM
  • Wyrównanie sprzężenia zwrotnego decyzji (DFE)
  • To samo odświeżenie banku

Różnice między DDR5 a DDR4

Oprócz nowych funkcji, DDR5 oferuje niższy pobór mocy przy praktycznie dwukrotnie zwiększonym taktowaniu pamięci. Z kolei opóźnienia na pierwszy rzut oka wydają się znacznie wyższe, ale dzięki zwiększonemu taktowaniu pamięci, przepustowość pamięci pozostaje porównywalna lub szybsza niż w przypadku modułów DDR4:

DDR4-3200 CL16 ma opóźnienie około 10 ns
DDR4-3200 CL15 ma opóźnienie wynoszące około 9,38 ns
DDR5-8400 CL40 ma opóźnienie około 9,5 ns

Dwie najważniejsze cechy wpływające na wydajność pamięci RAM to częstotliwość taktowania (MHz, im wyższa tym szybsza) i opóźnienie (CL, im niższe tym szybciej), podczas gdy pojemność modułów DIMM nie odgrywa zbyt dużej roli w czystej szybkości.

Pamięć DDR5 z oświetleniem RGB-LED

W przypadku komputera gamingowego ważna jest nie tylko czysta specyfikacja pamięci RAM, ponieważ pamięć RAM powinna również dobrze wyglądać. Heatspreader modułów pamięci odgrywa tutaj decydującą rolę: nie tylko pomagają schłodzić pamięć RAM, ale także dobrze wyglądają. Wiele radiatorów jest również wyposażonych w kolorowe oświetlenie w postaci diod LED RGB.

W przypadku stacji roboczych lub komputerów dla graczy o ekstremalnych wymaganiach dotyczących pamięci istnieje również możliwość wymiany radiatora na radiatory dla dedykowanego chłodzenia wodnego. Podobne do dysków SSD moduły pamięci modułów DDR5 DIMM mogą tracić wydajność przy ekstremalnym obciążeniu i wytwarzaniu ciepła. To, co nie jest konieczne w przypadku zwykłych komputerów dla graczy, może zapewnić stabilną wydajność w wysokiej klasy stacji roboczej.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl