Menu
Opcje przeglądania
Producent
Cena
 • od
  do
Nowości
Noctua NH-D9 TR5-SP6 CPU-Cooler - 90 mm
Noctua NH-D9 TR5-SP6 CPU-Cooler - 90 mm
629,99 zł
szt.
Micro Dysk SSD 6500 ION 30720GB NVMe U.3 15mm Single Pack
Micro Dysk SSD 6500 ION 30720GB NVMe U.3 15mm Single Pack
11 850,99 zł

Podzespoły komputerowe

 • 2 - 5 dni
 • 2 - 5 dni
 • 2 - 5 dni
 • 2 - 5 dni
Akasa SOHO H4 plus Cooler CPU ARGB - 120mm Akasa SOHO H4 plus Cooler CPU ARGB - 120mm
Producent: Akasa
Cena: 336,43 zł
zobacz więcej
 • nowość
 • 2 - 5 dni
 • 2 - 5 dni
 • 2 - 5 dni
 • 2 - 5 dni

Podzespoły komputera PC: karta graficzna, procesor, płyta główna, pamięć RAM i wiele więcej!

Podzespoły komputerowe to zbiorcze określenie wszystkich części (komponentów) w komputerze. Pierwotnie angielski termin "hardware" odnosił się do (twardego) sprzętu komputerowego, ale obecnie jest on również używany jako termin dla wszystkich fizycznych komponentów urządzeń elektronicznych. Oprogramowanie "Software" jest ogólnie uważane za odpowiednik sprzętu komputerowego i odnosi się do wszystkich form wykonywalnych danych cyfrowych na komputerze.

Podzespoły komputerowe stale ewoluują, z każdą generacją stają się coraz bardziej wydajne i efektywne. Prawo Moore'a mówi, że złożoność układów scalonych przy minimalnych kosztach komponentów regularnie podwaja się w danym okresie czasu. Dotyczy to również w pewnym stopniu komponentów komputerowych.

W procesorach wzrost wydajności jest tak samo zauważalna pomiędzy generacjami, jak w kartach graficznych i innych częściach komputera. Dlatego sensowne jest regularne uaktualnianie podzespołów komputerowych o nowy sprzęt lub jego całkowita przebudowę. Jest to jednak spowodowane nie tylko wzrostem wydajności komponentów komputera, ale także stale rosnącymi wymaganiami dotyczącymi oprogramowania.

Sprzęt komputerowy: przegląd poszczególnych komponentów komputera PC

Komputer PC, znany również jako system komputerowy, składa się z co najmniej sześciu komponentów, z których wszystkie mają wpływ na ogólną wydajność komputera. Jeśli poszczególne komponenty mają zbyt dużą różnicę w wydajności, wolne komponenty komputera mogą spowolnić działanie szybkich części komputera. W tym przypadku mówi się o efekcie "wąskiego gardła". Najważniejszymi elementami systemu komputerowego są:

Oto szczegóły poszczególnych elementów komputera PC

Jeśli składasz komputer PC lub komputer dla graczy, musisz oczywiście wiedzieć, do czego służą poszczególne komponenty komputera. Równocześnie jednak należy dobrze ocenić, do jakiej klasy wydajności należy wybrany sprzęt PC.

Procesor jest elementem komputera, który jako centralna jednostka obliczeniowa (CPU) decyduje o szybkości działania komputera. CPU dostarcza dane do sprzętu w komputerze i działa jako interfejs dla poszczególnych komponentów systemu PC. Niektóre procesory mają zintegrowaną jednostkę graficzną (iGPU), więc komputery z takim procesorem nie muszą mieć karty graficznej. Najważniejszymi cechami procesora są prędkość zegara i liczba rdzeni obliczeniowych. Procesory powszechnie stosowane w komputerach do gier pochodzą z serii Core firmy Intel lub linii Ryzen firmy AMD.

Karta graficzna jest najważniejszym elementem sprzętu dla graczy. Procesor graficzny (GPU - Graphics Processing Unit) jest odpowiedzialny za obliczenia graficzne w komputerach PC. Zwłaszcza dla graczy wydajna karta graficzna ma ogromne znaczenie. Oprócz obliczania pikseli, karty graficzne w grach są również częściowo odpowiedzialne za obliczanie fizyki, a profesjonalne karty graficzne umożliwiają ważne procesy obliczeniowe w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) i renderowania wideo. Popularne serie kart graficznych dla graczy to seria GeForce RTX firmy NVIDIA oraz modele Radeon RX firmy AMD.

Poszczególne podzespoły komputerowe są instalowane na płycie głównej. Na płycie głównej znajduje się gniazdo dla procesora, sloty DIMM dla pamięci RAM oraz slot PCIe dla karty graficznej. Dyski HDD i SSD podłączane są przez SATA lub bezpośrednio do płyty głównej przez slot M. 2. Płyty główne są dostępne w różnych rozmiarach (form factor) i z różnymi funkcjami. Chipset jest elementem sterującym płyty głównej i - podobnie jak gniazdo - musi być kompatybilny z procesorem.

W pamięci roboczej (lub pamięci głównej, Random-Access Memory (w skrócie: RAM)) przechowywane są tymczasowo dane, których komputer potrzebuje do wykonywania najbardziej bieżących operacji obliczeniowych. Najważniejszymi parametrami pamięci RAM są wielkość pamięci, częstotliwość taktowania i opóźnienie CL.  Pojemność pamięci RAM to ilość dostępnej pamięci. Częstotliwość taktowania wskazuje, jak szybka jest pamięć, a im szybszy zegar, tym szybsza pamięć. Latencja natomiast powinna być jak najmniejsza, gdyż wskazuje ona na czas dostępu do pamięci.

Dyski twarde (HDD: Hard Disk Drive) i dyski SSD (Solid State Drive) są łączone jako urządzenia do przechowywania danych. Dyski twarde oferują duże pojemności za niską cenę, ale przy stosunkowo długim czasie dostępu do przechowywanych danych. Dyski twarde to magnetyczne nośniki danych, na których dane są zapisywane za pomocą wirujących talerzy. Dyski SSD nie mają ruchomych części i dlatego są cichsze od dysków HDD, ale są nieco droższe. Zarówno dyski HDD jak i konwencjonalne SSD są podłączone do płyty głównej za pomocą kabla SATA. Dzięki umieszczeniu gniazda M. 2 bezpośrednio na płycie głównej, kabel nie jest już potrzebny, a dzięki protokołowi NVMe, dyski SSD PCIe/M. 2 można podłączyć za pomocą pasa PCIe, co daje ogromną przewagę prędkości nad SATA.

Zasilacz dostarcza energię do sprzętu komputerowego i jest również nazywany w skrócie (PSU). Dwie najważniejsze cechy zasilacza to moc i sprawność. Moc podawana jest jako moc maksymalna w watach i powinna być wystarczająco duża, aby zasilić wszystkie podzespoły komputerowe. Zasilacz nie powinien być jednak zbyt słaby, w przeciwnym razie cierpi na tym wydajność. Sprawność jest określana na podstawie standardu 80 Plus i mówi o tym, jak wydajny jest zasilacz pod obciążeniem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl