Menu
Nowości

Procesory

AMD Ryzen 5 7600X 4,7GHz AMD Ryzen 5 7600X 4,7GHz
Producent: AMD
Cena: 976,99 zł
szt.
zobacz więcej
  • 2-7 dni
AMD Ryzen 7 7700X 4,5GHz AMD Ryzen 7 7700X 4,5GHz
Producent: AMD
Cena: 1 872,99 zł
szt.
zobacz więcej
  • 2-7 dni
AMD Ryzen 9 7900X AMD Ryzen 9 7900X
Producent: AMD
Cena: 1 738,00 zł
szt.
zobacz więcej
  • 24 h
AMD Ryzen 9 7950X AMD Ryzen 9 7950X
Producent: AMD
Cena: 2 357,99 zł
szt.
zobacz więcej
  • 24 h
AMD Ryzen Threadripper PRO 5955WX AMD Ryzen Threadripper PRO 5955WX
Producent: AMD
Cena: 6 699,99 zł
szt.
zobacz więcej
  • 2-7 dni
  • nowość
  • 2 - 5 dni
AMD Procesor Ryzen 9 5900X 3.7GHz AMD Procesor Ryzen 9 5900X 3.7GHz
Producent: AMD
Cena: 1 227,99 zł
szt.
zobacz więcej
  • 24 h
AMD Ryzen 9 7900X3D AMD Ryzen 9 7900X3D
Producent: AMD
Cena: 1 912,99 zł
zobacz więcej
AMD Ryzen Threadripper PRO 5965WX AMD Ryzen Threadripper PRO 5965WX
Producent: AMD
Cena: 12 099,99 zł
szt.
zobacz więcej
  • 24 h
AMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX AMD Ryzen Threadripper PRO 5975WX
Producent: AMD
Cena: 16 785,99 zł
zobacz więcej
Intel Core i9-12900KS BOX 3.4GHz LGA1700 Intel Core i9-12900KS BOX 3.4GHz LGA1700
Producent: Intel
Cena: 3 731,99 zł
zobacz więcej

Procesory

Jako centralna jednostka obliczeniowa, główny procesor jest głównym elementem każdego komputera. Procesor (jednostka centralna) ma decydujący wpływ na szybkość komputera i wykonuje wszystkie podstawowe zadania obliczeniowe, takie jak dostarczanie danych do karty graficznej. Procesory dla klienta końcowego są zazwyczaj oparte na architekturze mikroprocesorowej x86 i odpowiedniej architekturze zestawu instrukcji x86 (ISA). Dwoma głównymi producentami procesorów tego typu są AMD i Intel.

Obecnie procesor jest czymś więcej niż tylko małą jednostką obliczeniową, ale często oprócz rdzeni obliczeniowych zawiera zintegrowany układ graficzny ("ALU": Arithmetic Logic Units). Procesory przeznaczone dla konsumentów mają zazwyczaj dwa, cztery, sześć lub osiem rdzeni. Niektóre procesory (Intel Core i7 Series, AMD Ryzen 5/7 Series) oferują również wirtualne podwojenie rdzeni, dzięki czemu każdy rdzeń wykorzystuje dwa tak zwane "wątki", jednocześnie do zadań obliczeniowych.

Procesory dla graczy: najlepsze procesory do gier?

Który procesor jest najlepszy do gry? Na to pytanie nie można odpowiedzieć w ogóle, ponieważ każdy procesor ma swoje mocne i słabe strony. Jednocześnie, gry komputerowe często mają różne wymagania dotyczące procesora. Na przykład, podczas gdy gra A wymaga bardzo wysokiej częstotliwości taktowania na jednym lub dwóch rdzeniach, gra B może korzystać z wielu rdzeni. Jeśli chcesz nagrywać sesje gier lub przesyłać je bezpośrednio strumieniowo, powinieneś również wybrać procesor z większą ilością rdzeni.

Trudno jest znaleźć najlepszy procesor do gier. Jeśli grasz przede wszystkim w gry, które wymagają wysokiej częstotliwości taktowania procesora, powinieneś wybrać odpowiedni procesor dla tego zadania. Ogólnie można powiedzieć, że procesor powinien mieć jak największą częstotliwość taktowania zegara na wymaganej liczbie rdzeni. Producenci gier często nie określają jednak precyzyjnie jaki procesor będzie optymalny dla danego tytułu gry komputerowej, jednakże można doprecyzować wybór przeglądając wszelakie Benchmarki w sieci internetowej.

Przegląd procesorów AMD

Poniżej znajduje się krótki przegląd obecnych konsumenckich procesorów AMD:

Ryzen Threadripper: Dzięki 8-, 12- lub 16-rdzeniom, w tym wielowątkowemu wątkami, procesory te są flagowym produktem AMD dla klientów prywatnych. Dzięki 64 pasom PCIe procesor obsługuje do trzech w pełni podłączonych kart graficznych i trzech dysków SSD NVMe w sieci RAID.


Ryzen 7: ośmiordzeniowe procesory z serii Ryzen 7 oferują najwyższą wydajność w każdym komputerze PC do gier, a także bardzo dobre wyniki w stacjach roboczych - a to przy bardzo dobrym stosunku ceny do wydajności.


Ryzen 5: Z sześcioma rdzeniami i 12 wątkami, procesory Ryzen 5 są bardzo wszechstronne. Niezależnie od tego, czy jest to komputer PC do gier, czy domowy komputer biurowy - te procesory są dobrym wyborem.


Ryzen 3: Te czterordzeniowe procesory stanowią dobrą podstawę dla ekonomicznych komputerów PC. Gry, domowe aplikacje biurowe i multimedialne to obszary zastosowań procesora Ryzen 3.


APU Ryzen: APU (Accelerated Processing Units) to procesory z wyjątkowo wydajną jednostką graficzną, ale z mniejszą liczbą rdzeni lub bez wielowątkowości. APU są idealne dla niskobudżetowych systemów do gier i kompaktowych komputerów multimedialnych.

Porównanie procesorów Intel

Najpopularniejsze procesory Intel w segmencie konsumenckim to procesory z serii Core, które są często używane przez graczy, ale są również używane w domowych komputerach biurowych i stacjach roboczych.

Intel Core i9: 6-, 8-, 8-, 10-, 12- i 16-rdzeniowe procesory wielowątkowe dla stacji roboczych i komputerów dla entuzjastów multigrafii. Procesory Core i9 są flagowym produktem firmy Intel i platformą HEDT dla użytkowników domowych.


Intel Core i7: Dla wielu zaawansowanych użytkowników i entuzjastów komputerów PC, procesory Quad, Hexa i Octa Core, niektóre z wielowątkowymi procesorami serii Core i7 są najlepszym rozwiązaniem. Zarówno komputery do gier, jak i małe stacje robocze z tymi procesorami są bardzo popularne.


Intel Core i5: procesory Core i5 z 4 lub 6 rdzeniami tworzą zdrową klasę średnią. Wszechstronne, od komputerów do gier po duże komputery biurowe, procesory te są zawsze dobrym wyborem.


Intel Core i3: Dwurdzeniowe i czterordzeniowe procesory dla biur domowych, komputerów multimedialnych lub komputerów klasy podstawowej do gier

Overclocking CPU: Overclock CPU dla maksymalnej wydajności

Niektóre procesory mogą być podkręcane. Podczas overclockingu mnożnik procesora jest ustawiany ręcznie poprzez BIOS/UEFI płyty głównej. Procesor z zegarem bazowym 1 000 MHz i mnożnikiem zegara 3,6 GHz przy częstotliwości 3 600 MHz lub 3,6 GHz. Mnożnik jest definiowany dla większości procesorów i określany dla zegara bazowego i zegara maksymalnego Boost (Boostclock).

Jeśli BIOS/UEFI procesora dyktuje wyższy mnożnik niż zegar Boost, procesor jest podkręcany. W przypadku AMD wszystkie procesory Ryzen mogą być podkręcane, natomiast w przypadku Intel jest to możliwe tylko w przypadku procesorów z przyrostkiem "K", lub "X", (np. Core i7-8700K). Jednocześnie potrzebujesz płyty głównej, której chipset pozwala na overclocking (Intel Z i X (np. Z370), AMD B i X (np. X470)).

Przez podkręcanie procesora uzyskuje się większą moc obliczeniową z głównego procesora. W związku z tym wzrasta wydajność w grach, renderowaniu wideo i edycji obrazów. Wadą overclockingu jest większe rozproszenie mocy (TDP) i wyższe zapotrzebowanie na napięcie.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl