Jak chłodzimy Twoje PC 0

W jaki sposób chłodzimy Twoje PC 

Chłodzenie wodne dzieli  się na dwa rodzaje:

Pierwsze to chłodzenie wodne All in One czyli chłodnica z zainstalowanymi wentylatorami oraz blokiem wodnym instalowanym  bezpośrednio na procesorze komputera.
Całość tworzy układ zamknięty wraz ze znajdującym się wewnątrz zestawu coolantem.
Drugi rodzaj to tzw systemy chłodzenia wodą czyli w pełni modularne zestawienie tworzone kompletnie od podstaw z reguły według wcześniej przygotowanego projektu.
Taki projekt dzieli się jeszcze na dwa rodzaje instalacji irygacyjnej składającej się z węży różnej średnicy oraz Hard Tube czyli  rurek akrylowych specjalnie uformowanych względem danego projektu jaki ma zostać wykonany w danym komputerze.
Generalnie systemy chłodzenia cieczą składają się ze znacznie większej ilości komponentów użytych do stworzenia takiego układu niżeli w przypadku chłodzenia AIR (powietrze), oraz zestawów wodnych All in One.
W skład takowego systemu wodnego wchodzą:

 

 

Chłodnice

Chłodnice (radiatory) zróżnicowanych rozmiarów względem samego projektu oraz możliwości jakie daje w tym wypadku obudowa będąca w tym wypadku bazą projektu.
Chłodnice dzielą się na kilka wariantów rozmiaru. Od najmniejszej chłodnicy na jeden wentylator 80 mm aż po największe  840 mm. Dla najbardziej wymagających posiadamy również chłodnice typu Gigant. Są to chodnice zewnętrzne dla zastosowań najbardziej wymagających konfiguracji jakie można umieścić w komputerze klasy PC.

 

 

 

Bloki wodne dla procesorów Intel/AMD

W zależności od bazy na jakiej ma powstać dany system chodzenia wodą, (rodzaj procesora, konkretny socket) można znaleźć cały szereg bloków wodnych kilku znamienitych producentów takich jak min EK Water Blocks czy Aqua Computer bądź XSPC.
W dodatku względem indywidualnych wymagań klienta może wybrać blok wodny o charakterystyce w pełni zamkniętej bądź przezroczystym wierzchem (cover).

 

 

 

Rezerwuar (zbiornik)

Jest to zbiornik wyrównawczy oraz odpowietrzający ciecz z całego układu wodnego. Dzięki niemu doprowadzamy wodę znacznie szybciej do całego układu w dodatku odpowietrzamy.
Również i tutaj można rezerwuary dzielą się względem rozmiaru od 80mm aż do największych 880mm. W praktyce 150mm w zupełności spełni wymagania większości zainteresowanych.

Dodatkowo niektóre z rezerwuarów posiadają już zintegrowaną pompę, która jest nieodzownym elementem całego układu chłodzenia cieczą

 

 

Pompa

Jest to najważniejszy element całego układu wodnego. Dobór odpowiedniej pompy jest bardzo istotnym elementem tworzenia systemów chłodzenia cieczą z racji iż należy zwrócić szczególna uwagę by dobierana pompa była wystarczająco wydajna względem wielkości układu dostarczając ciecz podzespołom chłodzonym wodą.

 

 

 

 

Blok wodny karty graficznej

To kolejny istotny element całego układu chłodzenia wodnego. Aczkolwiek tą grupę bloków możemy podzielić na dwa warianty. Bloki chłodzące jedynie procesor karty graficznej oraz pełnowymiarowe bloki wodne odprowadzające ciepło z całego układu karty graficznej. W dodatku tak samo jak w przypadku bloków wodnych dla procesorów tak i w tym wypadku możemy wytypować bloki zabudowane w pełni jak i te z przezroczystym wierzchem (cover)

 

 

 

Złączki

Złączki to element węży wraz z każdym komponentem zainstalowanym w stworzonym układzie chłodzenia wodą. Złączki te dzielą się na dwa rodzaje:
Pierwsze i najbardziej popularne to złączki skręcane, natomiast drugie to złączki choinkowe.
Dobór odpowiednich złączek jest uwarunkowany względem projektu jaki został przewidziany w układzie wodnym. (średnica rur)

 

Węże/rury

Połączenie komponentów wodnych możemy podzielić na dwa rodzaje.
Pierwszy to połączenie za pomocą węży PVC, których bardzo dużym atutem jest łatwość w formowaniu dowolnych kształtów jakie będą wymagane przy rozprowadzaniu cieczy po całym układzie. Drugim bardziej zaawansowanym jest zastosowanie rurek akrylowych (Hard Tube), których formownie jest dość skomplikowanym zajęciem i wymaga dodatkowego osprzętu takiego jak zgrzewarki oraz giętarki.

Komentarze do wpisu (0)

Aktualności
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl