Menu

Obudowy Komputerowe

 • 2 - 5 dni
 • 2 - 5 dni
Jonsbo C6 Micro-Obudowa ATX - biała Jonsbo C6 Micro-Obudowa ATX - biała
Producent: Jonsbo
Cena: 209,99 zł
zobacz więcej
Jonsbo C6 Micro-Obudowa ATX - czarna Jonsbo C6 Micro-Obudowa ATX - czarna
Producent: Jonsbo
Cena: 209,99 zł
zobacz więcej
 • 2-7 dni
 • 2-7 dni
 • 2-7 dni
 • 2 - 5 dni
 • 2-7 dni
 • 2-7 dni
 • 2 - 5 dni
 • 2 - 5 dni
 • 2 - 5 dni

Obudowy PC: od obudów mini-ITX po duże Full Tower. Rodzaje obudów komputerowych dla komputerów gamingowych i nie tylko.

Obudowa komputera jest najbardziej rzucającym się w oczy elementem komputera dla graczy. Nieważne, czy stoi pod stołem, czy obok niego, czy jest w salonie, czy może nawet wisi na ścianie: obudowa decyduje o wyglądzie każdego komputera. Obudowa Komputerowa może być niepozorna lub rzucająca się w oczy, prosta lub zabawna. Może mieć kształt małego sześcianu lub nawet być kompletnym stołem. Może być duża, a może być mała. Szczególną popularnością cieszą się obudowy z hartowanym szkłem i obudowy RGB - najlepiej obie w kombinacji. Ale oprócz konstrukcji i wyglądu obudowy komputera, istnieją inne ważne czynniki, które należy rozważyć przy zakupie obudowy komputerowej.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie obudowy komputera PC?

Kupując obudowę do komputera PC, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Oprócz wyglądu wizualnego, ważnym punktem do rozważenia jest kompatybilność sprzętowa. Najłatwiejszym sposobem jest zakup obudowy dla graczy razem z nowym sprzętem, ale jeśli chcesz na przykład wyposażyć swój stary sprzęt w nową obudowę komputerową, powinieneś się upewnić, czy sprzęt pasuje również do nowej obudowy komputerowej. Należy brać pod uwagę możliwości chłodzenia sprzętu. Jeśli zdecydujesz się na chłodzenie wodne, musisz wziąć pod uwagę takie rzeczy jak miejsce instalacji chłodnic, zbiorników i pomp.

Jaki współczynnik kształtu powinna mieć nowa obudowa?

 • Jak duża powinna być nowa obudowa?
 • Jaki sprzęt ma być zainstalowany?
 • Obudowa do chłodzenia powietrzem czy cieczą?
 • Obudowa z fabrycznie zamontowaną izolacją
 • Okna, oświetlenie LED RGB i inne funkcje
 • Obudowy biurkowe, prostopadłościenne, stelaże do szaf czy Benchtable
 • Jaki kształt powinna mieć nowa obudowa?

Współczynnik kształtu czy też format obudowy PC określa wielkość komponentów komputera. Zazwyczaj format obudowy jest określany dla obudów, zasilaczy i płyt głównych. Obudowy komputerowe i płyty główne mają format taki jak Mini-ITX, Micro-ATX, ATX, a nawet E-ATX. Zasilacze z drugiej strony zazwyczaj mają format ATX lub SFX. W zależności od wielkości obudowy można zainstalować duże lub zajmujące mało miejsca komponenty.

Jeżeli więc chcesz zainstalować np. płytę główną ATX, obudowa musi również obsługiwać ten format. Na przykład obudowa Micro-ATX nie pasuje do płyty głównej ATX, podczas gdy ATX tower (również: ATX mid tower) zazwyczaj obsługuje mniejsze formaty, takie jak Micro-ATX i Mini-ITX. Już sam format wskazuje w przybliżeniu, jak duża jest dana obudowa. Ale oczywiście są wyjątki od reguły, więc istnieją obudowy Micro-ATX, które są większe niż ATX, mimo że ATX jest większym formatem.

Najczęściej spotykane współczynniki kształtu płyt głównych i obudów są następujące:

 • E-ATX: dla płyt głównych o wymiarach 305 x do 300 mm (LxW)
 • ATX: dla płyt głównych o wymiarach 305 x 244 mm (LxW)
 • Micro-ATX: dla płyt głównych o wymiarach 244 x 244 mm (LxW)
 • Mini-ITX: dla płyt głównych o wymiarach 170 x 170 mm (LxW)

W związku z tym obudowa ATX musi zapewnić miejsce na płytę główną o szerokości 24,4 cm i długości 30,5 cm. Na dłuższym boku płyty głównej znajduje się panel I/O oraz sloty PCIe dla kart rozszerzeń, takich jak karty graficzne.

Obudowy ATX są odpowiednie w połączeniu z odpowiednią płytą główną dla systemów z wieloma komponentami sprzętowymi i zazwyczaj oferują dużo miejsca. Format ATX jest bardzo popularnym standardem dla komputerów PC i dostępna jest szeroka gama modeli.

Duże obudowy  są często używane dla płyt głównych ATX lub większych. Zwykle można w nich zmieścić starsze formaty, które nie są już powszechnie stosowane, takie jak XL-ATX lub nawet płyty główne serwerowe.

Obudowy Mini-ITX są najmniejszym powszechnie stosowanym standardem dla zwykłych komputerów PC. Są one zazwyczaj bardzo kompaktowe i dlatego łatwe w transporcie. Do obudów Mini-ITX należą również tak zwane obudowy HTPC (Home Theater Personal Computer)

Obudowy Micro-ATX stanowią złoty środek pomiędzy obudowami ATX a Mini-ITX. Są one zazwyczaj mniejsze niż obudowy midi-tower, ale oferują więcej miejsca na sprzęt i chłodzenie niż obudowy mini-ITX.

Jak duża powinna być nowa obudowa?

Współczynnik kształtu wskazuje, z jakim sprzętem obudowa dla graczy jest kompatybilna. Niemniej jednak, istnieją zauważalne różnice w rozmiarach obudów o jednym formacie. Ogólny rozmiar obudowy komputera jest ważny dla kilku rzeczy, na przykład, obudowa komputerowa, która jest zbyt duża może nie zmieścić się pod biurkiem lub obudowa, która jest zbyt mała może utrudnić dostęp do portów przednich dla zestawu słuchawkowego. Oczywiście wielkość obudowy komputera PC ma również decydujący wpływ na to, jak dużo sprzętu zostanie w niej zainstalowane. Ponieważ jeśli chcesz zmieścić wiele dysków twardych, potrzebujesz również odpowiedniego miejsca.

Przeznaczenie komputera ma również wpływ na jego wielkość. Jeśli szukasz małego komputera do biura lub salonu, można znaleźć odpowiednie mini obudowy, niektóre z nich mogą być nawet przymocowane do uchwytu VESA ekranu. W przypadku komputerów z tzw "dual system" lub stacji roboczych, zwykle powinno się używać obudów midi lub nawet Full Tower. To, czy chcesz zainstalować system chłodzenia powietrzem czy chłodzenie wodne, również ma wpływ na rozmiar przy zakupie nowej obudowy.

Jaki sprzęt i jaki rodzaj chłodzenia powinien być zainstalowany w daną obudowę?

Każdy, kto składa high-endowy komputer gamingowy lub stację roboczą, potrzebuje odpowiedniego chłodzenia i właściwej obudowy komputerowej. Ze względu na dużą ilość ciepła odpadowego generowanego np przez sprzęt high-endowy  z procesorem o TDP około 150W i kartą graficzną o TDP około 350W, obudowa musi oferować odpowiednio dużo miejsca na duży cooler CPU lub chłodzenie wodne.

Phanteks Enthoo Evolv X, na przykład, może pomieścić cooler CPU o wysokości 190 mm. Oznacza to, że prawie każdy cooler może być zainstalowana w obudowie typu midi tower. Jednocześnie obudowa posiada dwa wentylatory 140 mm z przodu i jeden 140 mm z tyłu. Taka konfiguracja zapewnia przepływ powietrza zarówno dla chłodzenia CPU, jak i dla karty graficznej (GPU).

Oczywiście w przypadku obudowy komputerowej z przepływem powietrza ważne jest, aby z przodu było wystarczająco dużo wolnej przestrzeni, przez którą powietrze może być zasysane do obudowy za pomocą wentylatorów. Niektóre obudowy komputerowe mają przepływ powietrza od podstawy do pokrywy i stosują zasadę komina.

Obudowy do chłodzenia wodnego powinny mieć również dobry przepływ powietrza i oferować dodatkowe miejsce na montaż chłodnic. Lian Li O11Dynamic XL, na przykład, może pomieścić trzy duże chłodnice 360 mm i nadal ma miejsce na duży zbiornik wyrównawczy. Alternatywnie, obok płyty głównej można zamontować wykonaną na zamówienie płytę distro od Lian Li czy producenta EK.

W zasadzie każda obudowa komputerowa z przepływem powietrza może być użyta dla systemu chłodzenia wodnego, a w szczególności do systemu chłodzenia wodnego typu "all-in-one", o ile jest wystarczająco dużo miejsca na chłodnicę. Podczas gdy wysokość bloku CPU nie musi być brana pod uwagę w obudowie z chłodzeniem wodnym, należy pamiętać o głębokości montażu bloku dla karty graficznej GPU.

Oświetlenie USB, RGB, szkło hartowane, izolacja i inne funkcje

Wiele obudów komputerowych dla graczy oferuje specjalne funkcje. Do najbardziej popularnych funkcji należą oświetlenie RGB i szkło hartowane. Szkło hartowane, jest często stosowane dla ścianek bocznych i w niektórych miejscach na froncie obudowy, przy czym drzwi boczne ze szkła hartowanego są tutaj najwyższej jakości. W przypadku oświetlenia RGB rozróżnia się, czy diody LED RGB są przymocowane bezpośrednio do obudowy, czy do wentylatorów. Niektórzy dostawcy mają na rynku produkty, które są połączeniem oświetlenia wentylatorów i obudów RGB. Ponadto rozróżnia się tutaj zwykłe produkty LED, produkty LED RGB i warianty z cyfrowo adresowalnymi diodami LED RGB (aRGB, dRGB).

Jeśli szczególnie zależy Ci na poziomie hałasu Twojego komputera, możesz zdecydować się na wyciszoną obudowę z fabrycznie zainstalowaną izolacją. Jednocześnie, niektóre wyciszone obudowy komputerowe oferują zintegrowane sterowanie wentylatorami, które może być regulowane ręcznie za pomocą przełączników na panelu I/O lub automatycznie za pomocą nagłówków PWM wentylatorów na płycie głównej. Niektóre obudowy są również wyposażone w koncentratory wentylatorów, gdzie kilka wentylatorów może być kontrolowanych poprzez nagłówek na płycie głównej.

Właściwie wszystkie obudowy komputerowe mają porty USB na panelu I/O, oprócz przycisku zasilania i portów audio. Podczas gdy USB 2. 0 jest powoli wypierane przez USB 3. 0 jako standard, port USB typu C jest szczególnie pożądaną cechą. To płaskie złącze, które można podłączyć na obu końcach, można podłączyć wewnętrznie do płyty głównej przez USB 3. 0, USB 3. 1 lub USB 3. 2. Kilka płyt głównych oferuje wewnętrzne gniazda USB z obsługą Thunderbolt, które można wyprowadzić przez odpowiedni, rzadki port USB w obudowie. Kilka modeli obudów posiada również przednie wyjście HDMI, które może służyć do podłączenia headsetu VR np. do karty graficznej z wewnętrznym portem HDMI, lub jako przejściówka do zwykłych wyjść wideo.

Obudowy PC innego rodzaju

Obudowy komputerowe są we wszystkich możliwych do wyobrażenia kolorach i kształtach. Od obudowy Lian Li mini-ITX w kształcie jachtu do ogromnej obudowy komputerowej, która może pomieścić każdy rodzaj sprzętu. Prawdopodobnie najmniejsze komputery PC to Intel NUC (Next Unit of Computing) i seria Raspberry Pi, których obudowy są tak małe, że można je przymocować do uchwytu VESA telewizora lub ekranu monitora. Do największych obudów komputerowych dla entuzjastów należą wspomniane już obudowy typu stół oraz tzw. obudowy showcase. Tajwański producent InWin zasłynął w szczególności dzięki swoim obudową pokazowym typu showcase, takim jak Z-Tower czy H-Tower.
W międzyczasie holenderski producent obudów PHANTEKS zdołał wyrobić sobie markę w dziedzinie obudów dla komputerów DuaL System, a Thermaltake jest miejscem dla fanów obudów tzw ściennych. Dla overclockerów i użytkowników którzy często modyfikują sprzęt w ofercie pcforce.pl można znaleźć również obudowy komputerowe typu Benchtable. Ten typ obudowy komputerowej istnieje po to, aby szybko wymieniać sprzęt i ogólnie uczynić go łatwo dostępnym. Producent niech be quiet! dzięki serii Pure Base oferuje na przykład niedrogie wyciszone obudowy komputerowe. Marka DAN Cases oferuje ekstremalnie małe obudowy mini-ITX o wielkości pudełka na buty, w których można zainstalować pełnowymiarowy sprzęt dla graczy. Innym popularnym wzorem dla obudów komputerowych są obudowy typu cube oraz obudowy HTPC, które często wyglądają jak systemy stereo.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl