Menu
Nowości

Płyty główne

Asrock Płyta główna X670E Taichi Carrara Asrock Płyta główna X670E Taichi Carrara
Producent: ASRock
Cena: 3 099,00 zł
zobacz więcej
ASUS ROG STRIX B760-I GAMING WIFI ASUS ROG STRIX B760-I GAMING WIFI
Producent: Asus
Cena: 949,99 zł
szt.
zobacz więcej
  • 2 - 5 dni

Płyty główne

Płyta główna jest komponentem sprzętowym komputera PC, który łączy ze sobą wszystkie inne komponenty. Płyta główna jest sercem komputera PC, ale zwykle otrzymuje znacznie mniej uwagi niż karta graficzna lub procesor. Ten przewodnik wyjaśni, dlaczego płyta główna jest ważnym elementem komputera i na co należy zwracać uwagę przy zakupie płyty głównej.

Stacja robocza, serwer, biuro lub gry: wybór „właściwej” płyty głównej

Ogólnie rzecz biorąc, przy zakupie płyty głównej należy wziąć pod uwagę cel, w jakim została zakupiona. Jeśli nowa płyta główna ma być używana w stacji roboczej PC lub serwerze, musi spełniać inne wymagania niż w przypadku, gdyby miała być używana w komputerze biznesowym, biurowym lub do gier.

Płyty główne dla graczy mają specjalne cechy, które są szczególnie istotne dla komputerów do gier. Specjalne chipy sieciowe, wysokiej jakości chipy dźwiękowe oraz pasywnie chłodzone komponenty znajdują się często na płycie głównej dedykowanej do gier. Optycznie, warianty dla graczy zazwyczaj wyróżniają się na tle innych płyt głównych uderzając kolorami i częściowym oświetleniem LED.

Płyty główne stacji roboczych mogą być czasami wyposażone w dwa procesory i ogromne ilości pamięci do obsługi skomplikowanych obliczeń CAD lub najbardziej wymagających edycji obrazów i filmów. Są one zwykle znacznie droższe od ich odpowiedników dla graczy.

Płyty główne serwerowe działają 24 godziny na dobę i podobnie jak płyty główne dla komputerów biznesowych, posiadają specjalne funkcje, takie jak zdalna obsługa przez administratorów systemu.

Komputery biurowe są zazwyczaj wyposażone w najtańsze płyty główne, które często posiadają również starsze interfejsy do podłączenia urządzeń peryferyjnych. Podobnie jak płyty serwerowe, wiele płyt głównych przeznaczonych na komputery biurowe może być zdalnie obsługiwanych.

Płyta główna musi być kompatybilna z procesorem!

Oprócz zamierzonego zastosowania, procesor (CPU) jest jednym z głównych kryteriów decyzyjnych przy wyborze płyty głównej! Procesor AMD nie może być używany na płycie głównej z chipsetem Intel, a nawet wśród płyt głównych producenta procesora, należy zwrócić uwagę na zapewnienie kompatybilności płyty głównej i procesora.

Na przykład, procesor Intel Core i7-8700 może być używany wyłącznie na płycie głównej Socket-1151 z chipsetem serii 300, 200 lub serii 100. Przyrostek "K"; w np procesorze 8700K oznacza również, że procesor posiada wolny mnożnik i dlatego może być podkręcony. Aby podkręcać procesor, należy wybrać płytę główną z chipsetem Z370/Z270/Z170.

Innym przykładem są procesory z serii FX AMD, które pasują tylko do płyt głównych z gniazdem AM3(+), podczas gdy APU ze zintegrowanymi jednostkami graficznymi mogą być używane tylko na gniazdach serii FM1/2(+). Płyty główne z gniazdem AM4 są jednak kompatybilne zarówno z procesorami AM4, jak i APU AM4. Która płyta główna AMD może być używana z jakim procesorem czy też które APU, te informacje można znaleźć w opisach produktów.

Informacje na temat kompatybilności procesora i płyty głównej można znaleźć w opisach produktów pcforce.pl oraz na stronach producentów procesorów i płyt głównych. W zależności od gniazda należy uwzględnić kompatybilność chłodzenia procesora. Z reguły można zastosować chłodzenie procesora kompatybilne z wieloma gniazdami, ale chłodzenie powinno również posiadać niezbędną moc chłodzącą (TDP w watach) dla optymalnego chłodzenia procesora.

Forma czy pytanie, czy płyta główna pasuje do obudowy?

Format ATX (Advanced Technology Extending) został wprowadzony w celu umożliwienia standaryzacji obudów, zasilaczy, kart plug-in i płyt głównych. Czynniki kształtu "XL-ATX", "E-ATX", "ATX", "Micro-ATX", i "Mini-ITX", są najczęściej reprezentowane w segmencie konsumentów. Obudowa PC w formacie ATX jest zbyt mała dla płyt głównych E-ATX, ale może pomieścić płyty główne w formacie ATX, Micro-ATX i Mini-ITX. Współczynnik kształtu jest czasami określany również mianem projektu.

Płyta główna w formacie Mini-ITX jest zatem najmniejszą z czterech wymienionych formatów i pasuje do wszystkich przypadków (lub przynajmniej powinny istnieć odpowiednie możliwości montażu), które mają co najmniej format Mini-ITX lub większy. Informacje na temat rodzaju kształtu płyty głównej oraz przypadków można znaleźć w opisach produktów w sklepie internetowym pcforce.pl oraz na stronach producenta.

Im większy jest współczynnik kształtu płyty głównej, tym więcej interfejsów dla kart graficznych i pamięci danych można umieścić na płycie głównej. Jednakże współczynnik kształtu nie ma decydującego wpływu na wydajność, jaką można osiągnąć za pomocą systemu. Systemy dla graczy na płycie głównej Mini-ITX mogą być równie dobre lub lepsze od systemów opartych na formacie XL-ATX.

Do specjalnych formatów płyt głównych należą NUC (Intel's Next Unit of Computing), SOC (System on a Chip) i Mini-STX. Płyty główne w tych formatach mogą być montowane tylko w specjalnych obudowach.

W zastosowaniach przemysłowych często stosuje się specjalne współczynniki kształtu zdefiniowane przez Server System (SSI) Forum. Na przykład, SSI CEB (Compact Electronics Bay) w formie współczynnika kształtu jest stosowany w przemysłowych płytach głównych z obsługą dwóch procesorów, podczas gdy SSI EEB 2008 stanowi zmienioną specyfikację dla serwerów przemysłowych i stacji roboczych.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl