Watercooling vs Air 0

Chłodzenie wodne

Każdy element wewnątrz komputera produkuje dość sporo ciepła, które w jak najbardziej optymalny sposób powinno być zredukowane. Standardowe chłodzenie powietrzem zapewnia  już dobre odprowadzanie ciepła aczkolwiek nie wszystko zostaje wydalone na zewnątrz komputera./

Jeżeli chcesz kupić bardzo wydajny komputer PC w dodatku myślisz o Overclock, powinieneś poważnie pomyśleć o zainstalowaniu chłodzenia wodnego.

 

Chodzenie wodne VS Chłodzenie powietrzem 

Podstawowymi różnicami pomiędzy chłodzeniem wodnym a powietrznym, jest fakt iż chłodzenie wodne jest głównie stosowane przy bardzo wydajnych komputerach PC, w których znajdują zastosowanie najwydajniejsze podzespoły. Skutkiem ubocznym takich podzespołów jest wytwarzanie wysokich temperatur, a te muszą zostać zredukowane do minimum możliwości, podnosząc zarazem wydajność w grach czy wymagających aplikacji graficznych.

Standardowe chłodzenie powietrzem daje sobie w tych warunkach radę jednakże im wydajniejsze podzespoły oraz bardzo wymagające środowisko pracy komputera, tym bardziej wzrasta ryzyko niestabilnej pracy komputera oraz bardzo głośnej pracy systemu chłodzenia.

W przypadku chłodzenia wodą takie ryzyko w zasadzie nie występuje w dodatku zostaje zredukowany hałas wytwarzany przez system chłodzenia z mniej więcej okolic 45 dB dla chłodzenia powietrzem, do 35dB w przypadku chłodzenia cieczą.

W dodatku wszyscy ci którzy stawiają duży nacisk na Overclocking docenią zalety chłodzenia wodą względem wyników podkręconych podzespołów jakie można uzyskać stosując chłodzenie wodne.

Poniższe zestawienie przybliży dokładniej czego można oczekiwać od naszych komputerów względem poziomu hałasu jaki możemy usłyszeć na co dzień.

                                                    

Źródło  

/  Poziom hałasu dB {decybele}

Szept

30

Komputery chłodzone wodą EXS

35

Komputery chłodzone powietrzem EXS

40-45

Standardowe komputery PC {AiR)

50

Konwersacja między ludzka

60

Dzwoniący telefon

80

Suszarka do włosów

90

Wiertarka

100

Silnik odrzutowca

150

Shotgun

165

Komentarze do wpisu (0)

Aktualności
Asrock X570 AQUA

PŁYTA GŁÓWNA ASROCK X570 AQUA AMD X570 

ASRock X570 Aqua jest płytą główną X570 w formacie E-ATX i jest skierowany do absolutnych entuzjastów.

Obudowa Antec Striker

Antec Striker to thoroughbred showcase zaprojektowany do montażu mocnego sprzętu. Chłodnice 240 mm mogą być instalowane w prawej komorze i z tyłu obudowy.

Obudowa KOLINK HORIZON RGB

Poznaj nowe horyzonty dzięki obudowie Kolink! Stylowy Horizon Midi-Tower oferuje szeroką gamę funkcji w przystępnej cenie, w tym na przykład cztery wentylatory RGB oraz pilot zdalnego sterowania, w tym panele boczne z hartowanego szkła.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl